BYDGOSKIE
PRZEDMIEŚCIE
TORUŃ


Bydgoskie Przedmieście to dzielnica Torunia
położona na zachód od Starego Miasta,
od którego oddzielona jest pasem parkowym (czytaj: Zielony Toruń),
założonym w miejscu dawnych fortyfikacji,
w którym znajdują się liczne pomniki i obeliski.
więcej ››
Osiedle w mediach
Komunikacja w mieście

Informacje o urzędach

Historia

- dzieje osiedla
- architektura
- przyroda:
  > parki
  > ogrody
  > stawy

Dzieje osiedla

W obecnej formie Bydgoskie Przedmieście powstało i rozwinęło się w XIX wieku i z tego okresu pochodzi jego nazwa. Wcześniej był to teren zalesiony, na którym występowały wysokie piaszczyste wydmy. Niektóre z nich zniwelowano w czasie budowy twierdzy, tak, że nie są one widoczne w topografii miasta, a nazwy ich znamy jedynie ze źródeł (np. Złota Góra, Piekarskie Góry, Zajęcza Góra). W średniowieczu w obecnych południowych krańcach Przedmieścia wiódł trakt od Bramy Starotoruńskiej do Przysieka (posiadłości Torunia w jego patrymonium miejskim), wzdłuż którego rozciągały się bogate ogrody mieszczan z willami, rzeźbami i fontannami. Obecne Bydgoskie Przedmieście rozwijało się od 1829 roku poza terenem twierdzy, głównie wzdłuż obecnej ul. Bydgoskiej. Plan zabudowy Przedmieścia sporządzono w 1889 roku. Otrzymało ono prosty, szachownicowy układ sieci ulicznej. Przedmieście stało się uprzywilejowaną dzielnicą mieszkaniową bogatego mieszczaństwa. Po zniesieniu ograniczeń budowlanych, istniejących z przyczyn rozwoju twierdzy, w 1909 roku Bydgoskie Przedmieście zabudowało się bardzo szybko.

Obecne Bydgoskie Przedmieście rozwijało się od 1829 roku poza terenem twierdzy, głównie wzdłuż obecnej ul. Bydgoskiej. Plan zabudowy Przedmieścia sporządzono w 1889 roku. Otrzymało ono prosty, szachownicowy układ sieci ulicznej. Przedmieście stało się uprzywilejowaną dzielnicą mieszkaniową bogatego mieszczaństwa. Po zniesieniu ograniczeń budowlanych, istniejących z przyczyn rozwoju twierdzy, w 1909 roku Bydgoskie Przedmieście zabudowało się bardzo szybko.

Architektura

Zabudowa mieszkaniowa Bydgoskiego Przedmieścia powstała w większości na przełomie XIX i XX wieku oraz w okresie międzywojennym. Stara część Przedmieścia charakteryzuje się budynkami 4-5 kondygnacyjnymi (niektóre o bogato zdobionych secesyjnych, eklektycznych, klasycystycznych fasadach), często o stosunkowo wysokim, jak na owe czasy, standardzie, a przy ul. Bydgoskiej także budynki o charakterze willowym wraz z ogrodami, które zamieszkiwane były przez zamożnych obywateli miasta. W 1884 roku na zachodnim skraju Przedmieścia (ul. Mickiewicza / Reja / Asnyka) wzniesiono koszary ułanów wg typowego projektu z muru pruskiego, po II wojnie światowej zaadaptowane na mieszkania, a przy ul. Sienkiewicza / Fałata / Broniewskiego koszary piechurów, pełniące do dziś funkcje wojskowe. Również po II wojnie na Przedmieściu wybudowano osiedla mieszkaniowe o charakterze blokowym (Os. Kochanowskiego).

Przyroda

Toruń uznawany jest za zielone miasto.
Poza parkami, skwerami, zieleńcami rozwinięta jest urządzona zieleń przyuliczna. Czasem jednak może okazać się denerwujące gdy drzewa skutecznie osłaniają ciekawy obiekt czy widok.
Na obszarze miasta i jego obrzeżach wiele jest także obiektów przyrodniczych objętych ochroną prawną

jesteś naszym gościem ostatnia aktualizacja: